UKS Topór Tenczyn - strona nieoficjalna

Strona klubowa

Logowanie

Sport Szkołą Życia.

 

------RESPECT------

Statystyki

Brak użytkowników
zalogowanych i 4 gości

dzisiaj: 90, wczoraj: 43
ogółem: 1 014 121

statystyki szczegółowe

FACEBOOK

 

 

 

 

ŻYJMY ZDROWO

 Często słyszymy o tym, że uprawiając sport trzeba odpowiednio się prowadzić by osiągnąć sukces. Wiele różnych czynników wpływa na prawidłowy rozwój sportowca, czyli też młodego piłkarza. Jednym z nich jest na pewno sportowy tryb życia. Co jednak rozumieć pod tym pojęciem? Od razu na myśl przychodzi nam zdrowe odżywianie, niespożywanie alkoholu i zakaz palenia tytoniu. Jeżeli chodzi o alkohol i papierosy to każdemu młodemu człowiekowi, a w szczególności piłkarzowi, który chce odnieść w przyszłości sukces przez myśl nie powinno przejść sięganie po tego rodzaju używki. Jeśli ktoś uważa inaczej to już na starcie jako sportowiec jest skreślony. Nie bez powodu tego typu produktów nie sprzedaje się młodzieży do 18 roku życia, a sportowiec nawet po osiągnięciu pełnoletniości musi wystrzegać się napojów wyskokowych, tytoniu i innych niezdrowych używek. Niekorzystny wpływ na organizm ludzki wódki i „fajek” jest ogólnie znany i nie będę się na ten temat szerzej rozpisywał, jak ktoś chce więcej się dowiedzieć Internet na pewno przyjdzie z pomocą.
    Sportowy tryb życia to na pewno prawidłowe odżywianie młodego sportowca. Jako młody człowiek musi jeść pełnowartościowe produkty żywnościowe by jego organizm rozwijał się prawidłowo i gromadził potrzebną energię wykorzystywaną później podczas wysiłku fizycznego. Dlatego też młody piłkarz powinien ograniczyć spożywanie słodyczy, wszelkich kolorowych napojów gazowanych, fast foodów itp. Wszelkie przekąski między obowiązkowymi  głównymi posiłkami zamiast dwóch batonów, paczki chipsów i litra coli powinny być zastąpione kanapką, jabłkiem czy innym owocem i popite wodą lub sokiem owocowym najlepiej o obniżonej zawartości cukru.
    Będąc dalej przy odżywianiu należy zadbać o to by jeść o odpowiedniej porze. Śniadanie jest najważniejszym posiłkiem i należy je zjeść z rana nawet jak nie ma się na to ochoty. W szkole należy zjeść drugie śniadanie, a po powrocie do domu obiad najlepiej 2 – 3 godziny przed treningiem czy meczem by nie przeszkadzał nam w żołądku podczas wykonywania ćwiczeń lub w czasie gry. Po treningu jeszcze w szatni dobrze jest zjeść jabłko, banana czy inny owoc lub kanapkę oraz odpowiednio nawodnić swój organizm. Bardzo ważne jest też wyrobienie sobie nawyku picia w trakcie wysiłku fizycznego. Po powrocie z treningu trzeba w ciągu 1 – 2 godzin od zakończonego wysiłku zjeść kolację.
    Zarysował nam się powyżej mały plan. Dlatego teraz przejdę do kwestii organizacji dnia młodego piłkarza jako także istotnego aspektu sportowego trybu życia. Zacznę od pobudki, która powinna nastąpić odpowiednio wcześnie, aby mieć czas na poranną toaletę, zjedzenie w spokoju śniadania oraz przygotowanie drugiego śniadania. W końcu pozostaje nam udanie się z uśmiechem na twarzy do ukochanej szkoły tak by nie spóźnić się na lekcje.
    Po powrocie do domu należałoby zjeść obiad, chwilę odpocząć i usiąść do odrobienia chociaż części lekcji przed treningiem jeżeli odbywa się on w późniejszych godzinach. Wiem, że nie chce się i jest mnóstwo ciekawszych rzeczy do robienia, ale jak już pisałem w poście „Nauka i sport w życiu młodego piłkarza” zaniedbanie szkoły zaniedbuje również nasz rozwój jako piłkarza i decydując się na piłkę nożną każdy powinien zdawać sobie sprawę, że czeka go ciężkie zadanie, ale nie niemożliwe do wykonania.
   Po treningu należało by jak już wspomniałem zjeść kolację, odpocząć po wysiłku, następnie zajrzeć jeszcze do podręczników jeśli mamy jakieś zadania do szkoły i o odpowiedniej porze pójść spać. Odpowiednia pora to minimum 8 godzin snu, czyli jak mamy pobudkę o 7:00 to trzeba położyć się najpóźniej o godzinie 23:00. Podczas snu odpoczywamy, a nasz organizm regeneruje się i gromadzi siły na kolejny wymagający dzień. Jeżeli nie będziemy wypoczęci mniej nauczymy się w szkole, będzie brakowało nam sił na treningu, będziemy coraz słabsi i z marzeń o sukcesie sportowym nic nie wyjdzie.
   Znając już trochę spryt co niektórych wpadną na genialny pomysł, że juto jest sobota, nie muszę iść do szkoły, mecz gram o 14:00, pobudka o 11:00 minus 8 godzin snu więc idę spać o 3:00. Gratuluję pomysłu i polecam zamienić chęć zostania piłkarzem na zawód stróża nocnego. Niestety ale przed meczem potrzebujemy jeszcze więcej energii, musimy być wypoczęci, a posiłek trzeba zjeść o odpowiedniej porze. Jeżeli traktujmy ten sport poważnie, musimy poważnie podchodzić do sowich obowiązków przedmeczowych.
   Kolejna sprawa to komputer, który jest w dzisiejszych czasach już nieodłącznym elementem wielu młodych osób. Jak najbardziej można wrócić po szkole do domu i zrelaksować się grając w gry lub przeglądając Internet. Nie można niestety przesadzać z ilością czasu spędzanego przy komputerze. Zbyt długie przesiadywanie przed ekranem mimo, że nic nie robimy bo tylko siedzimy i tak nas osłabia. Stajemy się senni, na treningu nic nam się nie chce, często występują bóle głowy i przede wszystkim psuje się wzrok. Powrót po szkole do domu i siadanie do komputera, następnie trening, a po nim „komp” do trzeciej nad ranem niczego dobrego nam nie przyniesie. Opuścimy się na pewno w nauce oraz ograniczymy bardzo swoje możliwości jako sportowiec. Komputer nie jest czymś złym i niedobrym. Pomaga bardzo w nauce, wiele nowych piłkarskich ćwiczeń można w tej chwili obejrzeć w Internecie i dowiedzieć się ciekawych informacji. Trzeba jednak korzystać z niego rozsądnie, bo jak wszystko w zbyt dużym nadmiarze szkodzi naszemu zdrowiu. Podobnie do komputera sprawa ma się z telewizją. Często po zakończonej sesji komputerowej przychodzi czas na TV. Nie jest to korzystne dla naszego samopoczucia i zdrowia, więc trzeba tą formę rozrywki także ograniczyć.
   Sportowy tryb życia to też regularne w miarę możliwości uczęszczanie na treningi oraz ćwiczenia indywidualne. Warto czasami zamiast przesiadywania przed komputerem czy telewizorem wybrać się na boisko i doskonalić swoje umiejętności piłkarskie. Poprawimy własną technikę, a ruch pozytywnie wpłynie na nasze zdrowie. Uprawianie innych dyscyplin sportowych w wolnym czasie również jest bardzo dobrym pomysłem.
   Wszystko co zostało zawarte w tekście powyżej dotyczy młodzieży poważnie podchodzącej do swojej gry w piłkę nożną i stawiającej sobie za cel osiągnięcie sukcesu w tej dyscyplinie sportu. Wiem, że niektórych rozwiązań nie da się tak łatwo zastosować, ponieważ jesteśmy do niektórych naszych nawyków już mocno przyzwyczajeni. Jeżeli mamy jednak zamiar zostać piłkarzami i chcemy wprowadzić w życie powyższe ograniczenia, nie musimy zastosować wszystkich od razu. Najlepiej po kolei, stopniowo dokonywać zmian, aż dojdziemy po pewnym czasie do zrealizowania wszystkich założeń. Wprowadzenie planu dnia i dostosowanie się do jego reguł nie jest prostym zadaniem, ale jak już nam się uda sami zdziwimy się, że to co było dla nas czymś niemożliwym i ciężkim do wprowadzenia stało się naszym nawykiem. Nagle okaże się, że mamy nawet więcej wolnego czasu niż wcześniej, systematyczne uczenie się o odpowiedniej porze przyniesie nam korzyści w szkole, a dobre odżywianie wpłynie na nasz rozwój jako piłkarz. Niczego nie osiągniemy od razu i na wszystko musimy zasłużyć sobie ciężką pracą i niestety wyrzeczeniami. Może nam się oczywiście z różnych przyczyn nie udać, ale w przyszłości nie będziemy mogli sobie zarzucić, że nie próbowaliśmy. Trzeba wierzyć w to co się robi i dążyć do spełniania własnych marzeń.

Żródło - http://mlodypilkarz.blogspot.com/2011/02/sportowy-tryb-zycia.html

 

 

PRZYJACIELE KLUBU

 

 

 

 

 

 

Reklama

Sport.pl