UKS Topór Tenczyn - strona nieoficjalna

Strona klubowa

Logowanie

Sport Szkołą Życia.

 

------RESPECT------

Statystyki

Brak użytkowników
zalogowanych i 2 gości

dzisiaj: 47, wczoraj: 22
ogółem: 1 013 510

statystyki szczegółowe

FACEBOOK

 

 

 

 

JAK SIĘ UBRAĆ ?

Sprzęt potrzebny do gry w piłkę nożną.

 
    Gra w piłkę nożną wymaga od uczestnika treningu odpowiedniego sprzętu, który pozwoli w komfortowy sposób cieszyć się przyjemnością uprawiania tej dyscypliny sportu. Sprzęt powinniśmy dobrać w zależności od tego gdzie i w jakich warunkach trening jest przeprowadzany. Inaczej będziemy ubrani gdy na dworze świeci słońce i jest ciepło, inaczej podczas deszczu czy spadku temperatury. Trzeba też wziąć pod uwagę na jakiej nawierzchni przyjdzie nam trenować. Może to być boisko z trawą naturalną, sztuczną, boisko bez trawy tak zwane „klepisko”, boisko asfaltowe lub hala sportowa. Jak już dobierzemy ubiór oraz obuwie musimy zaopatrzyć się w piłkę. Przeważnie piłki są zapewnione na treningi przez klub, ale każdy początkujący piłkarz powinien mieć swoją prywatną piłkę gdyby chciał sobie sam potrenować.  Rozpocznijmy od dobrania ubioru pod względem pogody. 
     Gdy na zewnątrz jest ciepło kwestia ubioru nie sprawia zbytniego problemu. Wystarczy założyć koszulkę z krótkim rękawem, krótkie spodenki oraz getry lub skarpetki. Strój na taką pogodę powinien być przewiewny by nie doprowadzić do przegrzania organizmu podczas wykonywania ćwiczeń.
     W przypadku spadku temperatury powietrza i ochłodzenia warto zaopatrzyć się dodatkowo w bluzę dresową i ewentualnie spodnie dresowe jeżeli jest już naprawdę chłodno. Podczas takiej pogody organizm szybko może się wychłodzić. Dres zapewni nam spowolnienie procesu utraty temperatury ciała i mięśni. Jest to bardzo ważne, gdyż nierozgrzane mięśnie mogą szybko ulec uszkodzeniu i doprowadzić do kontuzji, co wyeliminuje nas na pewien okres czasu z udziału w treningach. Często też w czasie treningów zdarzają się odstępy pomiędzy wykonywanymi ćwiczeniami i w oczekiwaniu na swoją kolej może nam być po prostu zimno gdy nie będziemy odpowiednio ubrani.
     Zdarza się też, że podczas treningu pada deszcz. Latem nie sprawia to zbyt wielu problemów, gdyż jest ciepło i opady deszczu dają nawet ulgę podczas treningu, a koszulka i spodenki  jako nasz ubiór w zupełności wystarczą. Gorzej jest gdy temperatura zaczyna spadać i pojawiają się opady. Czujemy się wtedy niekomfortowo, jest nam zimno z powodu wody i trening w takich warunkach zaczyna być nieprzyjemny. Wtedy oprócz bluzy lub całego dresu warto też zaopatrzyć się w bluzę ortalionową, która nie chłonie tak mocno wody jak bluza dresowa. Ortalion chroni też dobrze przed wiatrem. Nie będziemy dzięki niemu zupełnie susi, ale na pewno poprawi on nam komfort pracy na treningu. Gdy opady deszczu przerodzą się w ulewę lepiej przerwać trening lub w ogóle go nie rozpoczynać.
    Podczas treningów jesienno – zimowych dres powinien być podstawowym ubiorem trenującego piłkarza. Na zewnątrz jest już zimno, szybko dochodzi do utraty ciepła i musimy być odpowiednio przed tym zabezpieczeni. Na bluzę od dresu można założyć ortalion. Koszulka najlepiej jakby była z długim rękawem, dobrym pomysłem jest ubranie golfu gdy temperatura jest ujemna. Czapka i rękawiczki są również bardzo ważne. Należy pamiętać, że najwięcej ciepła ucieka przez głowę. Odpowiedni ubiór w tym okresie powinien nas ochronić przed zimnem oraz przed zachorowaniem. Należy pamiętać, że to wszystko jest dla naszego zdrowia, a jeśli się rozchorujemy przez tydzień lub dłużej przestaniemy uczestniczyć w treningach. Jak komuś zależy na regularnym udziale w treningu nie powinien mieć problemu z ubiorem nawet krępujących dla siebie ubiorów, ponieważ robi do dla własnego dobra.
    Trenując na hali powinniśmy się ubrać podobnie jak w ciepłe dni, czyli koszulka, spodenki getry lub skarpetki. Jeżeli na hali jest jednak chłodno bluza od dresu lub dres nie będzie złym pomysłem, należy jednak pamiętać, że często na hali odczuwamy początkowo chłód, a po rozgrzewce jest już przyjemnie i gdy założymy tylko dres może być nam za gorąco, więc warto mieć pod dresem koszulkę i spodenki.
    Przejdźmy teraz do dobrania odpowiedniego obuwia w zależności od nawierzchni, na której przyjdzie nam trenować.
   Jeżeli trenujemy na boisku pokrytym trawą naturalną w ciepłe dni najlepsze są buty piłkarskie tak zwane „lanki”. Gdy boisko jest pokryte wysoką i miękką trawą można założyć buty z wkręcanymi korkami lecz w takim obuwiu nie powinno się trenować zbyt często i należy pamiętać, że można ich używać od kategorii wiekowej obejmującej juniora młodszego. „Wkręty” najlepiej spełniają swoją rolę gdy nawierzchnia jest mokra i grząska po opadach lub w trakcie opadów deszczu.
   Na boisku pokrytym sztuczną trawą trenować możemy w „lankach”, butach śnieżno – błotnych, ewentualnie butach halowych. Te ostatnie jednak mogą powodować poślizg na takiej nawierzchni i gra nie będzie dla nas przyjemna. Na niektórych boiskach ze sztuczną trawą można grać także we „wkrętach”, ale trawa musi być tam wysoka, a nawierzchnia powinna cechować się odpowiednią miękkością. Jednak na wielu takich boiskach gra w butach z wkręcanymi korkami jest zabroniona, gdyż niszczą one boisko.
  Gdy trenujemy na boisku nie pokrytym trawą, czyli już wspominanym „klepisku” znowu najlepsze będą „lanki”. Można też użyć butów śnieżno – błotnych z drobnymi korkami.
  Buty halowe jak sam nazwa wskazuje są przeznaczone do gry na hali. W zależności jaką nawierzchnią będzie pokryta hala, drewno lub gumolit buty mogą się różnie zachowywać. Jedne będą się dobrze trzymać na powierzchni drewnianej, a ślizgać na gumolicie. Inne natomiast odwrotnie, na drewnie będziemy się w takich butach ślizgać, a na gumolicie poślizgu nie będzie. Ogólnie nie ma reguły i wszystko zależy od rodzaju nawierzchni na konkretnej hali oraz podeszwy naszego buta, który na jednym parkiecie będzie się ślizgał, a na innym nie. Na halę nie wchodzimy w butach z czarną podeszwą by nie rysować nawierzchni, a także w „lankach”, „wkrętach” i butach śnieżno – błotnych.
  Ostatnim brakującym elementem i chyba najważniejszym jest piłka, którą będziemy grać. Piłka powinna być dobrana odpowiednio do nawierzchni, na której będziemy trenować. Na trawę naturalną, sztuczną czy boisko bez trawy wystarczy normalna piłka nożna. Powinna być odporna na nasiąkanie wodą, gdyby przyszło nam grać w warunkach deszczowych, by nie stawała się coraz cięższa podczas gry. Rozmiar piłki trzeba dobrać w zależności od wieku trenującego młodego piłkarza. Do kategorii wiekowej młodzików wymagana jest piłka o rozmiarze nr 4. Od kategorii trampkarza młodszego mecze rozgrywane są już piłką nr 5. Do gry na hali stosuje się specjalną piłkę halową, która jest mniejsza i cięższa od zwykłej piłki co ułatwia panowanie nad nią na twardej nawierzchni hali. Gra zwykłą piłką na hali jest mniej przyjemna, piłka mocniej odbija się od podłoża i trudniej ją opanować. Są jeszcze bardziej odporne piłki gumowe przeznaczone do gry na asfalcie.
  Jeżeli ktoś chce zostać bramkarzem dodatkowo powinien zaopatrzyć się w rękawice bramkarskie, które ułatwią chwyt piłki i zamortyzują siłę strzału podczas obrony. Bronienie uderzeń na gołe dłonie nie jest zbyt przyjemnym doświadczeniem. 
   Nie należy też zapominać o ochraniaczach, które ochronią nasze piszczele przed nadmiernymi urazami podczas kopnięcia w nogę przez przeciwnika, a zdarza się to w tej dyscyplinie dosyć często. Nie uchronią one przed bólem, ale zmniejszą ryzyko siniaków, krwiaków i obtarć.
  Gdy mamy już odpowiednio skompletowany sprzęt pozostaje nam go przetestować na najbliższym boisku. Powodzenia.
 
Źródło    mlodypilkarz.blogspot.com,

 

Przykładowe buty na halę z żółtą podeszwą. (wersja ze sznurówkami i na rzepy)

   

Zwykłe trampki.

  

Typowe halówki.

 

Przykładowe buty na boisko trawiaste tzw. lanki.

 

           

    

Marka obuwia nie ma tu znaczenia, ważny jest rodzaj buta.
 

W sklepach można jeszcze kupić buty na sztuczną nawierzchnię typu "TURF". Orliki, mogą grac w lankach na sztucznych nawierzchniach. Uważam że zakup takich butów, jak na ten moment jest zbędny.

Ortaliony na deszcz.

 

 

 

PRZYJACIELE KLUBU

 

 

 

 

 

 

Reklama

Sport.pl